Gorące tematy: Wybory Parlamentarne 2019 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
35 postów 726 komentarzy

Patriotyzm

Tezeusz - "Patriotą się jest lub się bywa. Bywają ci, dla których dobro własne jest ważniejsze od ojczyzny" - Witold Pilecki wiosna 1938r.

Braterstwo broni nad życie – nad własne życie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przeważnie, jak podaje nam historia Polski, to my Polacy ginęliśmy za wolność Naszą i Waszą, lecz w tym opisanym przypadku było zgoła inaczej.

 

Media  podały krótką informację ukazującą jak w Stanach Zjednoczonych  odbył się bieg ku czci sierżanta sztabowego Wojsk Amerykańskich Michaela Ollinsa, który oddał swoje młode życie dla polskiego żołnierza podczas misji w Iraku. W biegu  upamiętniającym to niezwykłe zdarzenie udział brała licznie zgromadzona amerykańska Polonia oraz Konsul RP w USA i rodziny obu żołnierzy. Były łzy wzruszenia, kwiaty i przemówienia. I nic by się takiego nie stało, cóż powiedział by ktoś żołnierska powinność. Ale ten przypadek zdarzył się po raz pierwszy i świadczy o ogromnej przyjaźni między żołnierzami obu narodów.

Ta historia wydarzyła się naprawdę i świadczy nie tylko o wielkim heroizmie i poświęceniu dla innych , świadczy o żołnierskiej przyjaźni na zawsze. Oto ona dla przypomnienia tamtego zdarzenia :

Tło wydarzeń.

W Polskim konsulacie w Nowym Yorku, jak pamiętamy z przekazów medialnych, odbyła się w 2013 r. skromna, lecz podniosła uroczystość. Pani Konsul Generalna RP w Nowym Yorku złożyła kondolencje rodzinie amerykańskiego żołnierza, który zginął w Afganistanie ratując życie polskiemu żołnierzowi. Wręczając pośmiertnie żołnierzowi amerykańskiemu nadany przez Prezydenta RP odznaczenie Gwiazdę Afganistanu dziękowała rodzinie zmarłego za wspaniałą postawę i bohaterski czyn.

28 sierpnia 2013 r. w wyniku ataku Talibów na polską bazę wojskową w Ghazni ginie 24-letni sierżant sztabowy armii USA Michael Ollins zasłaniając swoim ciałem przed atakiem samobójczym  polskiego oficera ppor. Karola Cierpicę. Polak atak przeżył.

Żołnierz amerykański za swój czyn został ogłoszony bohaterem narodowym. Rodzice poległego żołnierza, twierdzili, że ich syn zawsze chciał być żołnierzem  i oddał swoje młode życie za innego żołnierza zasłaniając go swoim ciałem. W tym geście poświęcenia swego życia dla innego człowieka - żołnierza tworzy się bohaterstwo i braterstwo krwi między żołnierzami i narodami. Polski oficer, w momencie gdy zrozumiał, że zginie zobaczył jak przebywający obok Amerykanin zasłania go sobą. Ich oczy spotkały się na moment. Ten moment został i już zostanie na zawsze w pamięci polskiego żołnierza.

Polski ocalały oficer odwiedził rodzinę człowieka, któremu zawdzięcza życie, był przez nich przyjmowany jak członek rodziny.

Ot i cóż to takiego - powiedziało by wielu, zwykła żołnierska sprawa, ryzyko wkalkulowane jest przecież w zawód. Takich czynów bohaterskich było wiele w czasie II wojny światowej powiedziałoby też wielu. Po co oni tam pojechali itp.

Może i tak było, może i ryzyko utraty młodego życia wkalkulowane jest w zawód żołnierski gdziekolwiek tę służbę się pełni. Ale kto spośród nas miałby odwagę  tak całkiem ''na zimno'' wiedząc i mając realną świadomość czającego się niebezpieczeństwa śmierci -  zasłonić swoim ciałem nieznaną nam osobę wiedząc iż możemy zginąć. No kto? A właśnie, bohaterstwa już nie ma, mamy przecież tylko jedno życie.

Cóż mógł myśleć dwudziestokilkuletni chłopak, który dopiero wchodził swoim młodym wiekiem do życia ginąc za kogoś całkowicie mu obcego. Co mógł myśleć ten chłopak, który tak naprawdę życia nie zaznał, przed nim pewno była wkrótce wielka być może miłość, rodzina wychowanie dzieci, kariera wojskowa itp.

Dlatego chylę czoła takim bohaterskim czynom, które nie zdarzają się często, chylę czoła w zadumie nad faktem autentycznego prawdziwego braterstwa krwi na polu walki.

Domyślam się jakie piętno ciężaru odpowiedzialności i zwykłej ludzkiej wdzięczności ten polski oficer - żołnierz będzie nosił do końca swego życia. A rodzina zmarłego amerykańskiego chłopaka już zawsze w tym człowieku będzie widzieć twarz i serce swego syna, bo on był z nim w momencie jego śmierci.

Zaduma.
Przeważnie, jak podaje nam historia Polski, to my Polacy ginęliśmy za wolność Naszą i Waszą, lecz w tym opisanym przypadku było zgoła inaczej. W obecnym świecie nienawiści, braku zwykłej ludzkiej tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka taki czyn jak przedstawiony powyżej, to nie tylko bohaterstwo na polu walki, a dowód ogromnego człowieczeństwa.

Ten przypadek dobitnie pokazuje jak nasz Polski chłopak jest postrzegany przez amerykańskiego chłopaka a przyjaźń, poświęcenie i braterstwo oraz bohaterstwo żołnierskie to już nie teoria napisana w podręcznikach, a samo życie.

Pamiętajmy i my o bohaterskim czynie zwykłego młodego amerykańskiego chłopaka z 10 Dywizji Górskiej z Fort Drum w stanie Nowy Jork.

Cześć jego pamięci.

KOMENTARZE

 • Przypomnienie
  Przypominam tę niezwykłą prawdziwą historię, uważając iż warto o takich faktach pamiętać.
 • Prośba
  Komentarze wulgarne i niezgodne z Regulaminem portalu - zgłaszam do admina i natychmiast kasuję.
  Materiał nie posiada treści politycznej a dotyczy bohaterstwa broni na polu walki i oddania życia dla Polaka i proszę to uczcić.
 • Jeden najemnik
  uratował drugiego najemnika.
  Wzruszające...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:45:08
  Uratował człowieka. Jak nie myślisz to nie pisz bzdur !
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:45:08
  Twoi ukochani Rosjanie poświęcali miliony dla nich najmniej liczy się człowiek. Przykładów tego typu są tysiące.
 • @Tezeusz 08:09:30
  Co ci każe sądzić ograniczony syjonisto, że Rosjanie są "moi ukochani"? Zresztą masz rację, kocham wszystkich oprócz syjonistów i ich sługusów napadających na suwerenne państwa mordując i grabiąc. Niech ich wszystkich szlag trafił.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:17:36
  Czy czytanie ze zrozumieniem aż tak ciebie boli !!!Od kiedy materiał zawiera treści związane ze Syjonistami no gdzie !!!!

  Koniec głupawych dyskusji nie związanych z treścią materiału, no chyba że chcesz mi nabijać ilość komentarzy - a to co innego to proszę !
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:17:36
  Piszesz cytat :
  "sługusów napadających na suwerenne państwa mordując i grabiąc. Niech ich wszystkich szlag trafił..".

  Wypisz wymaluj jak Rosja napadła na Ukrainę oraz Gruzję - a co pomyliłem się !!!
 • @Tezeusz 08:23:06
  Oczywiście, że się pomyliłeś, to nawet żydowską Wiki pisze, że to Gruzja napadła na Osetię. Poczytaj sobie.
  Bandyckie USA napadają na suwerenne kraje - Wietnam, Irak, Afganistan, Jugosławia (lista jest dłuższa) i wkręcają jeszcze w to swoich pachołków takich jak Polska.
  A może się mylę?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:32:08
  Brak historii to rozumiem - wychowanie w domu, ale brak podstaw ogólnie znanych faktów to już KOMPROMITACJA !!!

  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/rosja-zaplanowala-atak-na-gruzje-putin-przyznal-sie-po-czterech-latach,270312.html

  Oj oj nie przystoi taki blamaż !
 • @Tezeusz 08:37:47
  Szkoda na ciebie czasu, żydowski oropagandziarzu.
  Mylisz polski portal że szczujnią Sakevycza.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:42:41
  Łamiesz Regulamin portalu którego przestrzeganie sam pilnowałeś, nie wspomnę już o zwykłych podstawach swojej kultury osobistej - WSTYD !!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 07:45:08
  Bez przesady. Amerykanie (nie liczę organizacji najemniczych) nie jeżdżą tam często na ochotnika. Ale Polak to najemnik. Bo z Polski tylko ochotnicy.
 • @Tezeusz 08:37:47
  Widać, że PiS i PO to same zło. Odkrywasz się, podając coraz smieszniejsze "źródła". Akurat to Gruzja uderzyła na Osetię, a Amerykanie ich zlali. I Sarkozy musiał ratować pacjenta Sakasvilego, bo Lech Kaczyński tylko skompromitował nasze państwo.
 • @Tezeusz 08:23:06
  Rosja zajęła Krym. Co pan dał, to pan zabrał. UPAińcy jakoś nie chcieli go bronić i zamiast bronić swojego państwa to wieją zagranicę. Tacy "heroje". Idealny sojusznik dla PiSiorów, których ustawia byle sierżant.
 • @Wican 08:55:38
  A skąd masz takie informacje o ochotnikach - podaj wiarygodne źródło najlepiej z MON ?
 • @Wican 08:57:02
  Od kiedy materiał zawiera treści polityczne ? nie czytaj tytułu a treść !
 • @Wican 08:55:38
  Zgadza się, gdyby ten ppor siedział z d... tam gdzie jego miejsce to nikt nie musiałby go ratować.
  Ciekawe co nam zrobili Afgańczycy albo Irakijczycy?
 • @Tezeusz 08:58:20
  Skąd? Ja mieszkam niedaleko jednostek (wędrzyn, Skwierzyna). Mam tam mnóstwo znajomych i elementy rodzinne. Takie mam źródła. Bezpośrednie, a nie kłamstwa kolejnego przygłupa z MON.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:59:43
  Gdyby kacapstwo siedziało domu nie było by tyle nieszczęść i zestrzelonych cywilnych samolotów z niewinnymi dziećmi - wiadomo sowieckie bydło !
 • @Tezeusz 08:59:18
  Bzdurne i antypolskie hasło "za wolność..." niesie treści polityczne. Zresztą, chyba nawet nie rozumiesz pojęcia. A, pewnie po PiSacku: "tkm".
 • @Wican 08:58:16
  Piszesz : "Rosja zajęła Krym. Co pan dał, to pan zabrał..."
  Jak bym czytał mein kampf- gratulacje mocne ! Nie tylko propagandowo- ale wiedza powala ! oooooo !!!!
 • @Wican 09:02:36
  Piszesz cytat : "Skąd? Ja mieszkam niedaleko jednostek (wędrzyn, Skwierzyna). Mam tam mnóstwo znajomych i elementy rodzinne. Takie mam źródła. Bezpośrednie, a nie kłamstwa kolejnego przygłupa z MON.."

  Czyli mieszkasz w byłych koszarach sowieckich sołdatów czyli inaczej -komandir nakazał !! To rozumiem ! Wytyczne zostały realizacja teraz.
  Tak toczno towariszcz ! Pasuje !
 • @Tezeusz 09:02:03
  A niech se Ruscy będą kim chcą, co mnie to obchodzi?
  Notka nie jest o Rosjanach tylko i bandycie z USA i najemniku z Polski. Siedzieli by w domu to nie musieliby się ratować.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 09:09:32
  Sam zmieniłeś kontekst dyskusji prawda ? przecież nie ja !
  Co do ostatniego zdania cytat :
  " Siedzieli by w domu to nie musieliby się ratować..."
  Pełna zgoda.
 • @Tezeusz 08:58:20
  Twoja wiedza jest na poziomie przedszkola. Każdy żołnierz jadący na "misję" musi wyrazić chęć i zgodę. Robi to bo albo jest psychopatą lubiącym zabijać albo dla kasy.
  Podaj choć jeden polski interes, którego tam bronią. Szmacą jedynie polski mundur.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 09:13:52
  Skąd taka wiedza o WP ? Podaj wiarygodne źródło swojej informacji o MON ? Żołnierz wykonuje rozkazy - co jest ujęte w Ustawie i Regulaminach. Zanim się skompromitujesz po raz kolejny poczytaj źródła wiarygodne.

  Polecam :
  http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190000330
  http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/11159?t=Zolnierze-maja-nowy-regulamin#
 • @Tezeusz 09:20:16
  To jest wiedza powszechnie dostępna, oczywiście nie dla takiej gimbazy jak ty.
  Ale kompromituj się dalej, robisz to na własny rachunek.
 • Autor
  //Cześć jego pamięci.//
  Dla bandyckiego pomiotu jest tylko jedno miejsce- PIEKŁO
 • @hamurabi 10:05:03
  Piszesz o swoim piekle
 • @Tezeusz
  "Te", czy to ty skasowałeś ten mój obrazek -komentarz?
  https://4esnok.by/wp-content/uploads/2019/04/Polsha-SShA.jpg
 • @1abezmetki 12:07:31
  Albo komentarz albo obrazek jak w przedszkolu
 • @Tezeusz 12:35:58
  Tewje po co zaraz taki grynszpan, że "obrazek czasem więcej nż tysiąc słów" - nie słyszał?
 • @1abezmetki 12:51:14
  Walisz te obrazki gdzie popadnie. Ale ze zdrowiem u ciebie OK. Paniał a...
 • @1abezmetki 12:51:14
  Przestaw klawiaturę z cyrylicy na polski będzie łatwiej. Ponimajesz towariszcz ! Ponimajesz !
 • @Wican 08:55:38
  Różnie to bywa.
  Wiem od "ochotnika" "misji" w Afganistanie, że został nim w następujący sposób: jako zawodowy żołnierz został wezwany do dowództwa, gdzie zadano mu pytanie, czy chce pojechać na "misję"? Oczywiście nie ma żadnego przymusu, ale jeśli się nie zgodzicie, to musicie pożegnać się z wojskiem i zapomnieć o przysługujących wam nabytych uprawnieniach emerytalnych w dotychczasowym okresie służby. Dotychczasowa służba będzie dla was w ZUS okresem bezrobocia.
 • @Tezeusz 09:02:03
  Kim jest to sowieckie bydło ? Rosjanie ,Ukraińcy ,Gruzini,Czeczeni,Kazachowie,Uzbekowie czy inni ? Sprecyzuj to.Bo jeżeli chodzi o zestrzelenie cywilnego samolotu ,to tylko dwie nacje z tych wyżej wymienionych można oskarżyć.
 • Jesteś mistrzem.
  Jeszcze się (nigdy) nie spotkałem z tym ,by mieć 1 po głosowaniu 12 osób.Dlatego jeszcze raz podkreślam :jesteś mistrzem !!!!!!!!!!!!!
 • Oczywiście 1*
  Mam do Autora pytania:
  Co robił polski żołnierz w Iraku, kto go tam wysłał i w jakim celu?
  Czy Irak napadł na Polskę?
  _____________________

  Być może Autor pamięta, że polskie firmy z PRL zbudowały w Iraku ok. 800 km autostrad, stalownię, itd.

  https://40ton.net/polscy-kierowcy-jezdzili-wywrotkami-iraku-steyr-91-bezkresna-pustynia-budowie-autostrady/

  A co i gdzie zbudowały polskie firmy z IIIŻydo-RP/Polin?
 • @Tezeusz
  Średnia ocena Twoich złotych myśli to 1 na 13. To także ocena Ciebie . Gorszej statystyki, to chyba nikt tutaj nie zaliczył.
 • @Jwu 13:11:05
  Mój problem nie twój ty piszesz na punkty ja NIE !!!!!
 • @zadziwiony 13:32:25
  Zdziwiony to ty jesteś ja nie. Moje materiały w Salonie 24.pl to prawie 2.5 mln wystarczy !
 • @Rzeczpospolita 13:15:51
  Jesteśmy w NATO czy dalej w Układzie WARSZAWSKIM . Schowaj legitymkę PZPR
 • @zadziwiony 13:32:25
  Ale mi to wisi twoje ocenki. Ponjał !!! wisi i powiewa.
 • @Tezeusz
  Możesz usunąć ze sto razy ale z tego powodu otyłość w amerykańskim wojsku się nie zmniejszy.
  https://www.militarytimes.com/news/your-military/2016/09/11/the-u-s-military-has-a-huge-problem-with-obesity-and-it-s-only-getting-worse/
  https://www.nytimes.com/2019/09/04/us/military-obesity.html?searchResultPosition=1
 • @Tezeusz 14:08:39
  W takim razie spytam inaczej:

  czy Irak napadł na któregokolwiek z członków NATO?

  Wedle statu NATO miał to być pakt obronny, a nie agresywny.

  Jaką masz legitymację, Likudu, Mossadu, CIA?
 • @fretka 14:39:05
  Idzie im w korzeń.Hahahahahaha
 • @Rzeczpospolita 14:39:33
  Pytasz o terrorystami w,Iraku jak Moskwa na Ukrainie.
 • @Tezeusz 15:12:42
  To były proste pytania. A ty udajesz tylko idiotę, czy nim jesteś?
 • @Rzeczpospolita 15:25:55
  Dlaczego mnie obrażasz ?
 • @Tezeusz 15:12:42
  Gdzie ty się uczyłeś polskiego? Na tajnych kompletach w kibucu?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:52:05
  Obrażasz mnie tak uczyli w domu kultury.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 16:01:54
  Zgłaszam.adminowi.Kolejny krok usunięcie komentarzy.
 • @zadziwiony 13:32:25
  Średnia ocena Twoich złotych myśli to 1 na 13. To także ocena Ciebie . Gorszej statystyki, to chyba nikt tutaj nie zaliczył.


  oj tam, na rekord idzie !
  spieszę z pomocą :
  AUTOR: 1*

  PS
  PAMIĘTAJCIE ,ŻE ISTNIEJE MOJA NOTKA NA USUNIĘTE KOMENTARZE PRZEZ DZIENNIKARZA OBYWATELSKIEGO
 • @Paulus Aquarius 17:28:17
  Wisi i powiewa mi twoja ocena.mam się powtarzać
 • @Paulus Aquarius 17:28:17
  W swoich materiałach ode mnie masz 1*
 • @Tezeusz 17:45:00
  Co temat WTC cię tak uwiera, że wykasowałeś mój komentarz?
  Napiszesz coś? Tylko samą prawdę, żadnych Sputników!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 18:09:52
  Dyskusje skończyliśmy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

ULUBIENI AUTORZY